Rynek kredytowy w Polsce przechodzi przez okres znaczących zmian, głównie ze względu na nowe regulacje. Reforma wskaźników referencyjnych, zastępująca WIBOR przez WIRON oraz wprowadzanie nowych programów mieszkaniowych oddziałuje zarówno na koszty kredytów jak i ceny  nieruchomości. Jakie perspektywy ma rynek kredytowy w naszym kraju? Sprawdź krótką analizę trendów i prognoz w tym obszarze.

Programy „Bezpieczny kredyt 2%” i „Mieszkanie na Start – Kredyt 0%”

Ostatnie 3 lata na rynku kredytowym upłynęło pod znakiem wysokich stóp procentowych i programów rządowych, związanych ze zwiększeniem dostępności nieruchomości dla osób, które nie mogły wcześniej pozwolić sobie na ich zakup. Program „Bezpieczny kredyt 2%” był krokiem w kierunku zapewnienia dostępności finansowania dla szerokiej grupy odbiorców, planujących zakup własnego mieszkania lub domu.

Inicjatywa ta zakładała oferowanie kredytów hipotecznych na preferencyjnych warunkach. Taki ruch miał na celu wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania oraz przyczynienie się do wzrostu gospodarczego kraju. Wiązał się jednocześnie ze skokowym wzrostem cen nieruchomości, który po części spowodował. BK2% zakończył się w grudniu 2023 r.

Nadchodzący program „Mieszkanie na Start – Kredyt 0%” stanowi kolejny ważny projekt, który może ponownie mocno pobudzić rynek kredytowy w Polsce. Program ten zakłada udzielanie kredytów na zakup pierwszej nieruchomości z wysokimi dopłatami, ale głównie dla rodzin z dziećmi. Takie działanie nie tylko ułatwi dostęp do własnej nieruchomości, ale również – bazując na doświadczeniach związanych z BK2% – może znacząco wpłynąć na wzrost liczby zaciąganych kredytów oraz ceny mieszkań. 

WIRON, wakacje kredytowe i frankowicze

Reforma wskaźników referencyjnych, takich jak zmiana WIBOR na WIRON, wciąż jest jednym z najważniejszych wyzwań technicznych i prawnych dla sektora bankowego. WIRON dopiero raczkuje, ale na tą chwilę wiadomo, że wraz z końcem 2027 roku WIBOR ma zniknąć z rynku.

Wciąż toczą się również liczne sprawy związane z kredytami zaciągniętymi we frankach. Problemy w tym zakresie pokazały potrzebę jasnych regulacji i ochrony konsumentów. Dodatkowo, działania takie jak wakacje kredytowe, wprowadzane w sposób ad hoc, obciążają sektor bankowy. Z drugiej strony rynek powoli powinien wracać do dobrej formy, czekamy na prognozowane obniżki stóp procentowych. Z czasem dostępność kredytów powinna się zwiększać, a ich koszty maleć. 

Rynek kredytowy a inflacja i wyzwania w gospodarce

Polska gospodarka zmaga się ze słabnącą koniunkturą w strefie euro, co może negatywnie wpłynąć na eksport. Wzrost PKB ma być umiarkowany w 2024 roku, ale prognozy mówią, że przyspieszy w 2025, stymulując rynek kredytowy. Inflacja, choć spadła w lutym do poziomu 2,8% rok do roku, prawdopodobnie odbije ze względu na koniec zerowej stawki VAT na żywność​​. Tak czy inaczej, prognozy dotyczące inflacji są raczej dobre, a stopy procentowe powinny zacząć spadać w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. 

Warto również wspomnieć o tym, że wynagrodzenia Polaków rosną, co zwiększa zdolność kredytową i może wpływać na wzrost popularności pozyskiwania finansowania w bankach.